Programowanie dla dzieci

Nauka programowania dla dzieci na etapie edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej skupia się na rozwoju uniwersalnych kompetencji przydatnych w wielu dziedzinach życia. Na zajęciach dzieci uczą się jak przełożyć sytuacje z otaczającego je świata na uniwersalny język rysunków, schematów i jednoznacznych instrukcji słownych zrozumiałych dla innych odbiorców i komputerów.

Podczas zajęć dzieci uczą się logicznego myślenia i  rozwijają swoje zdolności matematyczne.  Uczą się wyszukiwania błędów i tego, że jest wiele rozwiązań jednego problemu. Praca w zespole, szukanie kompromisów i nauka precyzji w komunikacji wpływa pozytywnie na relacje społeczne. To wszystko w formie gier i zabaw dostosowanych do wieku dzieci.

Dzieci wcielają się w rolę konstruktorów, pilotów czy też robotów i sterują sobą nawzajem. Kodowanie odbywa się  za pomocą różnych materiałów (języków programowania) np.: strzałek, kolorów, symboli czy własnoręcznie tworzonych rysunków. Używając kolorów kodujemy również muzykę żeby następnie odtworzyć ją na specjalnie przygotowanych instrumentach. Dzieci uczą się odwzorowywania zakodowanych na kartkach obrazków w przestrzeni (za pomocą klocków).

W nauce towarzyszy nam też Scottie, któremu dzieci pomagają w realizacji zadań poprzez stworzone przez siebie programy. Program taki powstaje przez odpowiednie ułożenie kartonowych puzzli zawierających polecenia dla Scottiego, a jego poprawność sprawdzana jest przez wykonanie zdjęcia i obserwowanie ruchów bohatera na ekranie tabletu.

Na zajęciach wykorzystujemy również roboty (Ozoboty), które  programowane są zarówno za pomocą kolorowych kodów na kartkach (dla młodszych), jak i w wizualnym edytorze OzoBlockly (na komputerach). Kolejne roboty, które pomagają dzieciom w nauce programowania to Photony, które dzieci programują różnymi językami (zależnie od poziomu zaawansowania)

W starszych grupach programujemy też tradycyjnie na komputerach w języku programowania Scratch. Dzieci w ramach nauki tworzą swoje własne gry, które mogą później udostępnić kolegom.

Czas trwania zajęć: 40 minut
Koszt zajęć: 140 PLN miesięcznie (za 4 zajęcia)
Grupy: 4-6 osób
Wiek: 6 + (zależnie od grupy)

Zapisy na rok 2021/2022 :  https://tiny.pl/9gzmp